Video İçerik ve Reklamların Markanız İçin Önemi

Video İçerik ve Reklamların Markanız İçin Önemi

Yıllardır video pazarlama uzmanları; videonun dijital alanda ve sosyal medya pazarlamasının geleceğinde tercih edilen içerik formatı olacağını tahmin ediyordu.  Video pazarlamanın gücü konusunda bu tespitin oldukça yerinde olduğu yıllar içinde istatistikler ile kanıtlandı.

İnsanlar yeni dünya düzeninde rekor miktarda dijital video tüketiyor. Google tarafından yaptırılan bir Nielsen araştırmasına göre; Mart 2020’de YouTube’un ABD’de 18-49 yaş arası tüm lineer TV ağlarının toplamından daha fazla yetişkine ulaştığı ortaya koyuldu. Bu veri dahi şu anda sosyal medya video pazarlamasına yatırım yapmak için fazlasıyla yeterli bir neden.

Arama motorları ve sosyal medya algoritmaları; video içeriğini daha nitelikli görür ve tercih eder çünkü kullanıcıların istediği şeyi veren bir yapısı vardır. 

Bizler için asıl önemli detayı yakalamamızı sağlayn, şaşırtıcı bir sosyal medya video istatistiği: Bir YouTube anketi, Y kuşağının yüzde 50’sinin ve Z Kuşağının da %80’den fazlasınıngünlük yaşamlarında video olmadan yaşayamayacaklarını söylediğini ortaya koydu.

Cisco; yaptığı son araştırmalarda, 2022 yılına kadar toplam küresel internet video trafiğinin tüm internet trafiğinin yüzde 80’ini oluşturacağını bildirdi. Video izlemeyi daha fazla tercih eden yeni nesil internet kullanıcıları ile sosyal medya video prodüksiyonunun daha önemli bir hal alması bu durumda kaçınılmaz.

Sosyal Medya Video İçeriğinin Gücü
Video pazarlama, sosyal medya videoları; pazarlama sonuçlarınızı hızla artırabilecek vazgeçilmez bir satış stratejisidir. Video içeriklerin; digital mecralarda ikna için neden bu kadar etkili bir araç olduğunu destekleyecek çok fazla bilimsel kanıt var, yapılan araştırmalar gösteriyor ki – sosyal medya kullanıcıları videoyu seviyor.

2020’den bu yana yaşanan pandemi sırasında Google ve YouTube tarafından yapılan video içerik araştırmaları, kullanıcıların bugün sosyal medya video içeriğine neden ihtiyaç duyduğuna ve ihtiyaç duyduğuna dair bir fikir veriyor. Aşağıdaki görselde yapılan araştırmanın sonuçlarını görmeniz mümkün.

4.000’den fazla Amerikalının katıldığı araştırmanın verilerine dayanarak, tüm akış hizmetlerinde artan video kullanımının en önemli iki nedeni;

Yeni beceriler öğrenmek (% 33)
Yeni ve benzersiz içerik tüketme isteği (yüzde 31).

Dünya değişmeye devam ederken; sosyal medya video prodüksiyonunuzu hedef kitlenizin görmek istediği şeyle uyumlu hale getirmek çok önemlidir. Doğru yapıldığında, müşteri odaklı sosyal medya pazarlama hizmetleri karlı sonuçlar verir ve markalaşma süreci üzerinde de olumlu sonuçları vardır.

Markalar İçin Sosyal Medya Videolarının Faydaları

  1. Dikkat Çeker

Wyzowl araştırmasına göre 2021’de insanlar her gün ortalama 2,5 saat ve haftada 18 saat çevrimiçi video izliyor. Potansiyel müşterileriniz zaten Facebook, YouTube, Instagram videoları olmak üzere birçok alanda video içerik tüketir halde. İşiniz, sosyal medya video pazarlama sayesinde bu tüketim çılgınlığı içerisinde dikkat çekecektir.

  1. Yüksek Etkileşim

Bir sosyal medya viral videosu, onu yüksek oranda paylaşılabilir kılan unsurlara sahiptir ve bu genellikle eğlence barındıran bir yapıdadır. Simply Measured araştırmasına göre video; hem görsellerden hem de bağlantılardan %1.200 daha fazla paylaşılmaktadır. 

Tek bir sosyal medya viral videosu, etkileşimlerinizi ve marka bilinirliğinizi bir anda bütün dünyaya yayacak güce sahip olabilir. Bunun için de trendleri takip etmek oldukça önemlidir.

3.Dönüşümleri Artırır

Video pazarlama ve sosyal medya pazarlama hizmetlerinin amacı; her zaman satış yapmaktır. Ve sosyal medya pazarlama video içeriği sonuç almanız için biçilmiş kaftandır. Wyzowlaraştırmasına göre insanların %84’ü, bir markanın videosunu izleyerek bir ürün veya hizmet satın almaya ikna olmaktadır.

Author avatar
Rezonist
https://rezonist.com